SKRIN, 5 st, bl a karvsnitt, lack, 1800-/1900-tal.
244473. SKRIN, 5 st, bl a karvsnitt, lack, 1800-/1900-tal.
Skrin med låsskylt och knopp i ben, höjd 16,5, längd 29,5 cm.
Skrin i karvsnitt, höjd 14, längd 24,5 cm.
Skrin intarsiadekor, med spelmarker, daterad 1861, längd 22,5 cm. Lackskrin orientalisk, längd 24,5 cm.