SKRIN, 5 st, bl a karvsnitt, lack, 1800-/1900-tal.

244473. SKRIN, 5 st, bl a karvsnitt, lack, 1800-/1900-tal.

Skrin med låsskylt och knopp i ben, höjd 16,5, längd 29,5 cm.
Skrin i karvsnitt, höjd 14, längd 24,5 cm.
Skrin intarsiadekor, med spelmarker, daterad 1861, längd 22,5 cm. Lackskrin orientalisk, längd 24,5 cm.

Slitage, smärre skador, lackask med spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 637