243925. AXEL PETERSSON DÖDERHULTARN. Skulptur, snidat trä. Gumma ur auktionsgrupp, otydligt stämpelsignerad.
Gumman stämpelsignerad med den enradiga linoleumstämpeln "Axel Petersson" som han använde i sin tidiga produktion.
Höjd 24,5 cm.
Åldersslitage, kaffepanna saknas.