OSCAR REUTERSVÄRD. Egyptisk erotiskt motiv. Akvarell. Signerad.
24374. OSCAR REUTERSVÄRD. Egyptisk erotiskt motiv. Akvarell. Signerad.
18 x 27 cm
Oscar Reutersvärd, föddes 1915 i Stockholm och dog 2002 i Lund. Bildkonstnär och skulptör, sedermera professor. Han var elev hos Otte Sköld, och Otto G Carlsund i Stockholm och i Paris studerade han för Fernand Léger.
18 x 27 cm