OSCAR REUTERSVÄRD. Egyptisk erotiskt motiv. Akvarell. Signerad.
24367. OSCAR REUTERSVÄRD. Egyptisk erotiskt motiv. Akvarell. Signerad.
19,5 x 27 cm
Oscar Reutersvärd, föddes 1915 i Stockholm och dog 2002 i Lund. Bildkonstnär och skulptör, sedermera professor. Han var bl a elev hos Otte Sköld och Otto G Carlsund. Reutersvärd studerade vidare i Paris för Fernand Léger.
19,5 x 27 cm