trombonspelare, Frank-Kraus, Robert.

2434667. trombonspelare, Frank-Kraus, Robert.

Olja på träpanel signerad längst ner till vänster Kraus München, Robert Frank-Krauß (*1893 i Fürth †1950 i München) var målare och konstnär av yrke, han kom till konsten i en rondell och utvecklade sin talang autodidaktiskt, från 1912 arbetade han i München konstnärskretsar och stannade ofta i Dachau i 1920-talet. Under denna tid blev han medlem i Munich Artists' Cooperative, Frank-Krauß hade en stor talang för porträtt och framträdde särskilt som en kostym och genremålare och som landskapsmålare, källa Internet, här porträttformat skildring av en musiker som spelar trombon, ca. 19 x 24,5 cm, något betsad till vänster, ca. 24,5 x 30 cm.

Vackert bevarad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vackert bevarad.

Antal besök: 771