MATSERVISDELAR i porslin, 33 st, M 508, Villeroy & Boch, Dresden, Tyskland.

242793. MATSERVISDELAR i porslin, 33 st, M 508, Villeroy & Boch, Dresden, Tyskland.

8 djupa tallrikar, diameter 22 cm
10 tallrikar, diameter 20 cm
10 assietter, diameter 16 cm
1 skålfat, längd 20 cm
1 fat, längd 32 cm
2 fat, längd 20 cm
1 såsskål, höjd 10,5 cm
Stämplade 508
Servis tillverkad 1874 - 1909.

Bruksskick
Såsskål med avslag vid kanten
2 tallrikar med krackelering
1 tallrik med spricka vid kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

10 tallrikar, diameter 20 cm
10 assietter, diameter 16 cm
1 skålfat, längd 20 cm
1 fat, längd 32 cm
2 fat, längd 20 cm
1 såsskål, höjd 10,5 cm
Stämplade 508

Bruksskick
Såsskål med avslag vid kanten
2 tallrikar med krackelering

Antal besök: 1 453