Ek med klädsel i läder. Fornnordisk reliefdekor. Bord, längd 128, bredd 129, höjd 78cm. Soffa, längd 150, djup 60, höjd 110cm.
Proveniens Upperuds herrgård.
Bruksslitage. Mindre fläckar. Repor på läder.