VITRINSKÅP, empirtyp, 1800-talets senare hälft.

24268. VITRINSKÅP, empirtyp, 1800-talets senare hälft.

Fanerat med mahogny. Dekor med förgyllda bronser samt gallerkant av mässing. Fasettslipade glas. Fothylsor i form av lejontassar. Nyckel finns. 3 st sammetlädda hyllplan. Längd 97, bredd 44, höjd 165 cm.

Slitage samt litet nagg på ett sidoglas. Del av list saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 180