PARTI KERAMIK, 17 delar, bl a fruktassietter, "Rubin", Eugen Trost, Gefle, 1940–1958 samt kryddburkar, Höganäskeramik.

242495. PARTI KERAMIK, 17 delar, bl a fruktassietter, "Rubin", Eugen Trost, Gefle, 1940–1958 samt kryddburkar, Höganäskeramik.

3 assietter, diameter 18 cm, stämplade Fokus, Rörstrand
6 assietter, diameter 18,5 cm, stämplade Rubin, Gefle
1 kanna, höjd 18 cm, stämplad "Isolde", Rörstrand, Sweden
6 kryddburkar med korklock och text, salvia, muskotnöt, rosmarin, vitlök, paprika, fyra kryddor, höjd 6 cm, stämplade Höganäskeramik, Hand-made in Sweden.

Bruksskick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksskick.

Antal besök: 1 592