COLLIER, silverinfattning med ametister, 1920-tal.

241920. COLLIER, silverinfattning med ametister, 1920-tal.

Halsband med 15 ametister i stel pilform
Slipning, rund, romboid och chevron
Spänne stämplat 820
Längd ca 40 cm
Ametister kan bäras som amulett mot negativitet och stress.

Bruksskick
2 mindre stenar saknas.

Gör en kostnadsfri värdering!

Spänne stämplat 820
Längd ca 40 cm

Bruksskick
2 mindre stenar saknas.

Antal besök: 897