Vas, signerad Orrefors, höjd 31 cm. Skål, signerad Orrefors PU, längd 24 cm. Skål, längd 9,7 cm.
Bruksslitage. Repor i botten. Små nagg på bottenringarna.
Sven Palmqvist (1906–1984)