241655. BORDSLAMPOR i stengods, ett par, Heinz Preissler, Alingsås-Keramik. 1970-tal.
Bordslampor med dekor av utskurna löv. Glasyr i tonad orange/röd.
Höjd 45 cm.
Diameter 14 cm.
Märkt Handgjord Alingsås-Keramik 701 HeinzP.
El ej funktionstestad.
Bruksskick.