PETRUS CORNELIS WEYTS (1799-1855). Glasmålning.

240232. PETRUS CORNELIS WEYTS (1799-1855). Glasmålning.

Skeppsporträtt i hinteglasmalerei av briggen Helena. Fartyget med svensk unionsflagg samt destinationsflagg Kejsardömet Brasilien. Under bilden texten: "HELENA FRÅN WIFSTA WARF, CAPT P. NILSSON 1847, P. WEYTS". Mahognyfanerad originalram, yttermått 70 X 87 cm.

Petrus Weyts var en flamländsk marinmålare specialiserad på hinterglasmåleri. Weyts var verksam främst i Antwerpen, men hade beställningar över hela världen.

Wifsta Skeppsvarfs Bolag, norr om Sundsvall, grundades 1798 av industrimannen Per Hellzén (1744-1811). Fram till 1870 byggdes ett sextiotal handelsfartyg, samtidigt som man bedrev rederirörelse. "Helena" var en av rederiets fem briggar. 1906 köptes verksamheten av familjen Wallenberg och Stockholms Enskilda Bank och en betydande pappersindustri utvecklades.

Färgbortfall och slitage. Ramen med fanerskador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 3 236