FIGURIN, lergods, Kina, Tang(618-907).

240047. FIGURIN, lergods, Kina, Tang(618-907).

Häst med ryttare. Spår av bemålning i rött av vitt. Längd 26 cm, höjd 30 cm. TL-test medföljer.

Proveniens: Detta föremål är en del av ett stort nummer av mestadels antika kinesiska föremål inhandlade i en butik i södra England. Figurinen var del av en utställning på det anrika varuhuset Fortnum & Mason i London under åren 2000 och 2003.

Benen med lagningar. Mindre defekter samt åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 106