238698. SKÅL i carraragods, "Guldsurrea", Willhelm Kåge, Gustavsberg.
Vitglaserad med dekor av ränder i guld.
Höjd 9,5 cm.
Diameter 20 cm.
Märkt Studio Gustavsberg Sweden Guldsurrea Kåge.
Gulddekor med slitage.
Bruksskick.
Några mörka streck på godset.