237864. OTTO SCHULZ. Fåtölj, Boet Göteborg 1930-talets mitt.
Sits och rygg klädd i cognacsfärgat läder med ben och armlän samt ryggbricka i ek.
Total bredd ca 68 cm, totalt djup ca 75 cm, sitthöjd ca 40 cm, sittdjup ca 54 cm.
Proveniens Inköpt på Boet, Göteborg omkring år 1935.
Omklädda under 1950-60-talen. Slitage, fläckar, smärre sprickor samt repor.