OTTO SCHULZ. Fåtölj, Boet Göteborg 1930-talets mitt.

237864. OTTO SCHULZ. Fåtölj, Boet Göteborg 1930-talets mitt.

Sits och rygg klädd i cognacsfärgat läder med ben och armlän samt ryggbricka i ek.
Total bredd ca 68 cm, totalt djup ca 75 cm, sitthöjd ca 40 cm, sittdjup ca 54 cm.

Proveniens
Inköpt på Boet, Göteborg omkring år 1935.

Omklädda under 1950-60-talen. Slitage, fläckar, smärre sprickor samt repor.

Otto Schulz (1882–1970)

Gör en kostnadsfri värdering!

Proveniens

Otto Schulz (1882–1970)

Antal besök: 2 791