SNAPSFLASKOR i glas, 4 st, målad dekor, 1900-talets början.

237447. SNAPSFLASKOR i glas, 4 st, målad dekor, 1900-talets början.

Höjd 19,5 cm. Vitmålad dekor av blommor och vindruvsklase.
Höjd 18 cm. Dekor i rött/grönt av blommor. Text: En sup Bror.
Höjd 19 cm. Dekor i rött/grönt av blommor. Text: Skål min Wän.
Höjd 20,5 cm. Dekor i rött/grön/gult av blommor. Text: Skål gossar. (syns mycket svagt)
Medföljer snapsglas, höjd 10,5 cm. Dekor i grönt/rött.

Bruksskick.
Proppar saknas.
Dekor med avskav.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksskick.
Proppar saknas.
Dekor med avskav.

Antal besök: 1 888