Etsad klinga med dekor av Belgiens riksvapen. Fäste av förgylld mässing, kavel av horn. Total längd med balja 111 cm. Proveniens: Svensk officer verksam i Belgiska Kongo omkring år 1900.
Bruksslitage, rost.
Bruksslitage, rost.