MANTELUR/BORDSUR, August Schatz & Söhne, ca. 1950-tal, Tyskland.

236198. MANTELUR/BORDSUR, August Schatz & Söhne, ca. 1950-tal, Tyskland.

Åtta dagars rörelse med sju juveler. Tre olika klockspel (trippel tid): Whittington, Westminster, St Michaels, plus tyst. Klockspel var 15: e minut i olika längder, helt på timmen. Antal timmar tillbringade av en tre hammare gong. Originalnycklar tillgängliga. Klockan är igång, ingen garanti på funktion. 3,1 kg mässing Bredd 20cm Djup 15cm Höjd 21cm.

Delvis mässingsslitage pga användning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 12 266