MATSERVIS, med dekor av rosor, 54 delar, 1900-tal.

235813. MATSERVIS, med dekor av rosor, 54 delar, 1900-tal.

Terrin, tillbringare samt 6 uppläggningsfat
10 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 8 förrättstallrikar, 11+5 assietter
Två olika tillverkare varav ena Gustavsberg med djupstämpel.

Några av assietterna med olika tillverkare samt lite skillnad i storlek men snarlik dekor. 2 djupa tallrikar samt 2 mattallrikar med nagg, i övrigt bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besök: 1 534