MATSERVIS (80), porslin, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

235677. MATSERVIS (80), porslin, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

14 mattallrikar, dia meter ca 25,5 cm.
14 djupa tallrikar, ca 24 cm.
11 förrättstallrikar, ca 22 cm.
20 större assietter, ca 17,5 - 18 cm.
7 mindre assietter, ca 15,5 - 16,5 cm.
6 uppläggningsfat, 43,5 x 33 cm, 38 x 23,5 cm, 33 x 20,5 cm, 28 x 17 cm och 2 st 22,5 x 14 cm.
3 serveringsskålar, 32 x 23 cm och 2 st 24,5 x 12 cm.
1 större såskanna, längd 22 cm, bredd 14 cm, höjd ca 10 cm.
1 mindre såskanna, längd 17,5 cm, bredd 7 cm, höjd 7 cm.
1 soppterrin, längd (inklusive handtag) ca 36 cm, bredd ca 20 cm, höjd (inklusive lock) ca 17,5 cm.
1 tillbringare, höjd 19 cm.

Bruksslitage, bestickmärken.

Gör en kostnadsfri värdering!

14 djupa tallrikar, ca 24 cm.
1 tillbringare, höjd 19 cm.

Bruksslitage, bestickmärken.

Antal besök: 1 422