MAT- OCH KAFFESERVIS, 83 delar, porslin, KP Karlskrona, 1900-tal.

235010. MAT- OCH KAFFESERVIS, 83 delar, porslin, KP Karlskrona, 1900-tal.

12 flata tallrikar, diameter 24 cm
12 djupa tallrikar, diameter 21,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter 24,5 cm.
2 + 1 + 1 +1, längd 24,5 - 37 cm.
Såsskål, längd 20 cm
Terrin, längd 36 cm.
12 buljongkoppar med 12 fat.
13 kaffekoppar med 16 fat.
11 assietter, diameter 15 cm.
Sockerskål
Gräddkanna
Kaffekanna
Kakfat med hänklar, längd 27,5 cm.

Bruksslitage, nagg, enstaka spricka, sockerskålens lock limmat, Samtliga delar bär monogram "B".

Gör en kostnadsfri värdering!

Såsskål, längd 20 cm
Terrin, längd 36 cm.
12 buljongkoppar med 12 fat.
13 kaffekoppar med 16 fat.
11 assietter, diameter 15 cm.
Sockerskål
Gräddkanna
Kaffekanna

Antal besök: 1 305