YTTERFODER, ampelmodell, majolika, Gustavsberg, 1800/1900-tal.

234284. YTTERFODER, ampelmodell, majolika, Gustavsberg, 1800/1900-tal.

Ytterkruka i polykrom glasyr och mässingsbeslag i form av bikupor och kedjeupphängning
Samma modell återfinns i Gustavsbergs priskurant
Diameter 25 cm
Höjd till kopp ca 75 cm.

Slitage, krackeleringar, avslag i glasyren insida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 25 cm
Höjd till kopp ca 75 cm.

Antal besök: 861