234256. SALSSKÅP, renässansstil, 1900-talets första kvartal.
Ek. Riklig utskuren dekor av bl a lejonmaskaroner och akantusblad. Tre dörrar med delvis glas samt tre lådor. Längd 200, bredd 62, höjd 250 cm.
Mindre skador på dekordelar. I övrigt bruksslitage.
Nyckel/nycklar finns.