234049. TEKANNA MED LOCK i keramik. Kina sen Qing, 1800/1900-tal.
Brun med ristad dekor av grenar och skrivtecken, bambuimiterad pip och handtag.
Höjd 13 cm.
Längd 19 cm.
Stämpelmärkt på lockets undersida.
Nagg på kannans innerkant.
Mindre nagg på lockets undersida.