233568. SALSSKÅP, barock, 1700-tal.
Ek. 6 lådor, ett dörrpar med bakomliggande hyllinredning. Snidad dekor. Beslag i mässing. Överskåp med uppkjutet krön. Längd 124, bredd 56, höjd 219cm.
Slitage. Renoverad samt kompletterad. Senare beslag.
Nyckel/nycklar finns.