RIKSTELEFON, 1900-talets första hälft.

2334538. RIKSTELEFON, 1900-talets första hälft.

Bordstelefon,
Tfn app. AB 112 tidigt 1900-tal, märkt Rikstelefon, K. Telegrafverkets Verkstad, Stockholm 24/2 1908, typ Tbm.
Svartlackerad plåt, trä, bakelit.
Höjd 33 cm, bredd 27 cm, djup 13,5 cm.

Bruks och åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bordstelefon,

Antal besök: 1 422