SALSSKÅP i fanér med intarsia, senbarock, 1800-talets första hälft, Tyskland.

233406. SALSSKÅP i fanér med intarsia, senbarock, 1800-talets första hälft, Tyskland.

Salsskåp med intarsia på tredelade dörrspeglar och svarvade kolonner respektive dörr, svärtat listverk
Intarsia med monogram, fåglar, kronor
Inredning med klädstång och med flyttbar klädd hylla med tre lådor av senare datum
Höjd 187 cm
Bredd 132 cm
Djup ca 51 cm.

Bruksslitage, viss bemålning av senare datum
Sprucket fanér, repor, märken efter or
Nyckel saknas
Vid frakt monteras skåpet isär på kundens begäran.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 187 cm
Bredd 132 cm
Djup ca 51 cm.

Nyckel saknas

Antal besök: 2 507