Sybord, pelarfot, skiva med målad dekor av lyra, längd 52 bredd 36,5 höjd 76 cm. Stol med svärtad dekor, grön klädsel.
Slitage, skador. Lås kärvar på bord.
Nyckel/nycklar finns.