233139. ALBERT NURNBERGER. Stråke, Tyskland, signerad.
Violinstråke, signerad av Albert Nurnberger Jr (1854-1931). Rankas som en av Tysklands främsta stråkmakare
Längd 74,5 cm
Vikt ca 60 gram.
Smärre åldersslitage. Omtaglad av Nilssons Fiolbyggare i Malmö.