232732. HÖRNSKÅP, Gustaviansk stil, 1900-tal.
Vitmålat med kannelerade skåpsdörrar och maskaroner. Både över- och underdel med två hyllplan, varav ena inåtsvängt. Tre svarvade ben.
L: ca 95, B: ca 58, H: 189 cm.
Ålders- och bruksslitage, skiva med smärre spricka, smärre repor och missfärgning, något hyllplan med ringfläck.