232227. ESTRID ERICSON. Peruansk brännvinsfisk, firma Svenskt tenn.
Ostämplat tenn, ögon av glas. Avgjutning efter Peruanskt lergods från Etnografiska museet. Längd 23 cm.
Bruksslitage. Undersidan på fisken med flertalet graverade namn.
Estrid Ericson (1894–1981)