231718. GUNGSTOL i trä, empirstil, Finland/Ryssland, 1800-tal.
Gungstol i betsat lövträ med ryggbricka med skuren dekor och svarvat spjälverk, svarvade kopplade ben
Höjd ca 89 cm
Sittdjup ca 45 cm.
Bruksslitage, repoe
Armstöd något lösa, mindre bortfall vid fäste mot sitsen.