PARTI PORSLIN, 10 delar, bland annat Bing & Gröndahl och Egersund. 1800/1900-tal.

23142. PARTI PORSLIN, 10 delar, bland annat Bing & Gröndahl och Egersund. 1800/1900-tal.

2 skålar på fot, Bing & Gröndahl, 1800-tal, diameter ca 24, höjd ca 18 cm.
Fat, lövformat, Tiefenfurt, 19 x 20 cm.
Kanna, Bing & gröndahl, höjd ca 10,5 cm.
2 fat i form av snäckskal, längd ca 21 cm.
Kanna med lock, Egersunds Fayancefabrik, tot höjd ca 11,5 cm.
Cremekopp, Royal Copenhagen, tot höjd ca 8 cm.
2 skålar på fot, otydlig märkning, dia 21,5 höjd 8,5 cm.

Slitage. Nagg/Avslag. Skador.

Genomgående sprickor och kraftiga lagningar på skålar på fot B&G.

Gör en kostnadsfri värdering!

Slitage. Nagg/Avslag. Skador.

Antal besök: 1 367