designen Harry Bertoia från 1952
Tillverkare Knoll International
Modell 420 Wire Chair
60-talets version
svartlackerad metallram
Sitshöjd ca. 43cm
Höjd ca.. 73cm.
Stolarna används. Det finns slitage på löparna och färgen har flisat av på platser.
Modell 420 Wire Chair
60-talets version
svartlackerad metallram
Sitshöjd ca. 43cm
Höjd ca.. 73cm.