229267. SKRIVBORD, allmoge, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Skiva med sarg. Dörrar skålade på insidan för lådknoppar. Längd 130,5, bredd 59,5, höjd (inkl sarg) 79 cm.
Slitage, märken, repor. Sprickor. Renoverat samt kompletterat. Listdelar saknas. Nyckel saknas. Mittlåda låst. Bakstycke delvis löst. Skador.
Nycklar saknas.