Låskista infälld, utan trycken. Utan karm. 3 vänsterhängda, 1 högerhängd. Massivt trä. Vitmålade. Höjd 207,5 cm bredd 88,5 cm.
Slitage, färgbortfall, smuts, förekomst av repor, slagmärken, hack och skador.