TESERVIS, 27 delar, lergods, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, 1900-talets mitt.

228548. TESERVIS, 27 delar, lergods, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, 1900-talets mitt.

12 koppar med fat, 12 assietter, tekanna, gräddkanna samt sockerskål. Dekor av vita blommor mot blå fond. Assietterna är monokromt vita.

Mindre krackeleringar. Obetydliga nagg på tekannans pip.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 788