228548. TESERVIS, 27 delar, lergods, Ingrid Atterberg, Uppsala Ekeby, 1900-talets mitt.
12 koppar med fat, 12 assietter, tekanna, gräddkanna samt sockerskål. Dekor av vita blommor mot blå fond. Assietterna är monokromt vita.
Mindre krackeleringar. Obetydliga nagg på tekannans pip.