228460. VÄGGUR förgyllt, rokokostil, BORDSUR Tyskland, 1900-tal.
Väggur, skuren trädekor/pastellage, höjd 50 cm.
Bordsur, Jahresuhren, inkl glaskupa, höjd 29 cm.
Väggur med slitage, dekorskador, bortfall av förgyllning.
Bordsur med slitage, sprickor i sockel.
Nyckel/nycklar finns.