SKEDAR, 5 st. Silver, Delvis A.Nyman och Thomas Lekberg, 1700/1800-tal.
227858. SKEDAR, 5 st. Silver, Delvis A.Nyman och Thomas Lekberg, 1700/1800-tal.
2 skedar, Thomas Lekberg, Vadstena, längd 21 cm
2 skedar, A Nyman, Linköping, 1834, längd 14,5 samt 24 cm
Sked, otydlig mästarstämpel, 1792, längd 21,5 cm
Vikt ca 285 gram.
Bruksslitage, avsaknad av årsstämplar på Lekbergs skedar, samt i viss mån otydliga stämplar, samtliga skedar med gravyr.
Vikt ca 285 gram.