BÖCKER, 2 st, " Swerikes Rijkes Stadz-Lagh...Gustaff Adolphs..." H Keyser 1636 samt "Sweriges Rikes Lag..." Gercken 1736.

227764. BÖCKER, 2 st, " Swerikes Rijkes Stadz-Lagh...Gustaff Adolphs..." H Keyser 1636 samt "Sweriges Rikes Lag..." Gercken 1736.

"Swerikes Rijkes Stadz-Lagh Effter Den Stormechtighe/Högborne Furstes och Herres/Herr Gustaff Adolphs/Sweriges/Götes och Wendes etc Konungs/Storfurstes til Finland/Hertig uthi Estland och Carelen.....åhr 1618." Tryckt aff Heinrich Keyser medh eghen bekostnadh Anno 1636.

"Sweriges Rikes Lag gillad och antagen på riksdgen åhr 1734", Tryckt...af Hartwig Gercken 1736. Samt "Tillökning på registret öfwer Sweriges Rikes Lag..." Lars Johan Colling, Stockholm, Tryckt hos Benjamin Gottl. Schneider Åhr 1737.

Slitage, skador, fläckar, sidor saknas. Ej genomgångna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 935