2 volymer: Flora Svecica enumerans plantas sveciae indigenas cum synopsi classium ordinumque, characteribus generum.....Post Linnaeum Edita A Georgio Wahlenberg, Upsaliae Palmblad & C. 1831 - 1833.
"En liten bok som kallas Bonde-Practica eller Wäderbok, Innehållandes Några sköna Reglor, huruledes man skall känna och lära åresens lopp, alltid warandes år ifrån år. Örebro, Lindh, 1834"
Barnbok, andra förbättrade Uplagan tryckt i Stockholm hos A J Nordström 1795.
Slitage, skador, fläckar, sidor saknas, Ej genomgångna.