BESTICK, 11 delar, silver, modell "Gammal fransk", olika versioner och mästare, 1800-tal.

227699. BESTICK, 11 delar, silver, modell "Gammal fransk", olika versioner och mästare, 1800-tal.

Sockerströare, (GTF) Gustaf Theodor Folcker Stockholm 1842, längd 20,5 cm.
6+1 sked, mestadels Gustaf Wallin Falun, 1860-tal, längd ca 14 - 14,5 cm.
2+1 skedar, Sven Petter Dahlgren Uppsala 1854 samt Carl Gustaf Åberg Arboge 1837, längd ca 21 - 22 cm.

Total vikt ca 322 gram.

Slitage, gravyrer, bucklor. Sockerströare kompletterad/lagning.

Gör en kostnadsfri värdering!

Total vikt ca 322 gram.

Antal besök: 823