Urtavla i sten, romeska siffror i emalj med metallbeslag, dekor i trämassa. Pendel finns. Höjd 83, längd 62 cm.
Proviniens Finland.
Slitage, skador, en dekorlist saknas.
Nyckel/nycklar finns.
Proviniens Finland.
Nyckel/nycklar finns.