12 flata tallrikar, diameter 24,5 cm
12 assietter, diameter 20 cm
1 kanna, höjd 17,5 cm
1 st terrin med genombrutna hänklar och maskaroner vid fästen
Höjd 28,5 cm
11 st djupa tallrikar, diameter 24,5 cm
12 st assietter, diameter 16,5 cm
1 skål, höjd 5,5 cm
1 fat, längd 22 cm
2 fat, längd 26 cm
1 fat, längd 36 cm
1 fat, längd 39,5 cm
1 såssnipa med genombruten hänkel med maskaron, höjd 18,5 cm
Stämplade EPIAG, Pirken Hammer, Czecoslovakia 3432
OEPIAG (Österreichische Porzellan Industrie AG), en sammanslutning av porslinsfabriker grundad 1918.
När Tjeckoslovakien bildas blir namnet istället EPIAG
(Erste Böhemische Porzellan Industrie AG).
Bruksskick.
12 assietter, diameter 20 cm
1 kanna, höjd 17,5 cm
Höjd 28,5 cm
1 skål, höjd 5,5 cm
1 fat, längd 22 cm
2 fat, längd 26 cm
1 fat, längd 36 cm
1 fat, längd 39,5 cm
Bruksskick.