LJUSSTAKAR, 2 st, mässing, bland annat en märkt Pimenov. 1800-tal.
226799. LJUSSTAKAR, 2 st, mässing, bland annat en märkt Pimenov. 1800-tal.
Höjd ca 13,5 - 20 cm.
Slitage.
Ljusstake utan märkning: Knopp ej original, saknar funktion och är bara dekorativ. Har två hål på ljushållaren. Bristning. Bucklor.
Ljusstake märkt Pimenov: Sned, möjligen kompletterade delar.
Höjd ca 13,5 - 20 cm.
Slitage.