BUDDAFIGURIN och VAS, 1900-tal.

226761. BUDDAFIGURIN och VAS, 1900-tal.

1 st. Sittande Buddafigurin i fältspatporslin, Asien. Bemålad med polykrom blomsterdekor samt mindre guld. Små hål i öron och höger knä. Höjd: ca.19 cm. Bredd: ca 16 cm.
1 st. Vas i fältspatporslin, Royal Copenhagen, Danmark, blomsterdekor. Botten märkt: "DO" samt tre vågor. Höjd: 22 cm.

Åldersslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Åldersslitage.

Antal besök: 1 051