Vikt silver inkl fyllningar, 1227 gram, en del med utländska stämplar, testat med syra, visar hög silverhalt, samt medföljer ask filligransarbete 6,5 x 4,5 cm, och pennställ silver 830.
Åldersslitage, insskreptionner finnes.