MATSALSMÖBEL, 9 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

224968. MATSALSMÖBEL, 9 delar, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Matbord med 8 stolar, vitlackerad, med räfflad dekor runt sarg, stolar med fleuroner, kannelerade ben, genombruten rygg och skuren kröndekor. Matbord, höjd 74, längd 140, bredd 100 cm, med tre iläggsskivor, 100x46 cm. 8 stolar med stoppad, tygklädd, löstagbar sits, rygghöjd 94 cm.

Gulnad av rökning, rökdoft, visst slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 194