-Frihetskorset för tapperhet i fält, 3:e klassen med förgyllt kors.
-Frihetskorset, 4:e klassen och dito med eklöv (Utmärkelsen har förlänats Nordeman vid två tillfällen och med samma klass, vilket markeras med eklövet).
-Vinterkrigsmedaljen i järn avseende Nordemans insatser på Karelska Näset.
-Fortsättningskrigets minnesmedalj inklusive komplett miniatyrsläpa.
Slitage.
Slitage.